Vysokoškolská učebnica

 

Vysokoškolská učebnica Diaľkový prieskum Zeme misiami ESA je učebnica napísaná primárne pre študentov Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach, v odbore geodézia a geoinformatika. Učebný text reflektuje aktuálne potreby a možnosti vzdelávania v týchto odboroch vo VŠ štúdiu I a II. stupňa. V rámci prípravy rovnomenného študijného predmetu sú pripravené aj voľne prístupné prednášky a návody na cvičenia, ktoré boli vytvorené pre študijný odbor Inžinierska geodézia a kataster nehnuteľností v II. stupni VŠ vzdelávania.

Predmet bol vytvorený v rámci riešenia medzinárodného projektu s názvom Univerzitný predmet Diaľkový prieskum Zeme misiami ESA v rámci activity Plan for European Cooperating S

tates PECS vypísaný Európskou vesmírnou agentúrou ESA v rámci 5. výzvy, časť E – Vzdelávacie aktivity. Aktivita PECS je zameraná na tvorbu projektov výskumných a komerčných entít uchádzajúcej sa krajiny o členstvo v Európskej vesmírnej agentúre vo viacerých oblastiach: Letový hardware, Prípravné aktivity,
Výskumné a vývojové aktivity, Vesmírne aplikácie, produkty a služby a Vzdelávacie aktivity. Hlavným cieľom tohto predmetu je vyučovať vysokoškolských študentov v oblasti diaľkového prieskumu Zeme, ale hlavne získať ich záujem o prácu v tomto odbore. Učebné osnovy predmetu umožňujú študentom získať najnovšie poznatky vo využívaní vesmírnych technológií, ktoré ESA ponúka a pripraviť ich na budúcu profesionálnu kariéru v týchto oblastiach.

Učebný text sa skladá z 12-tich kapitol, pričom v úvode sú predstavené historické, aktuálne, ale aj plánované misie ESA určené pre pozorovanie Zeme, online prístup k týmto dátam

, a aj k dátam z tretích strán. V ďalších kapitolách je predstavená teória elektromagnetického žiarenia, jeho fyzikálne princípy a interakcia s prostredím, jeho využitie v optickom a radarovom DPZ. Samostatnou kapitolou je spracovanie a vylepšenie obrazu, obrazové analýzy a klasifikácie potrebné pre detekciu objektov. Dve kapitoly sú venované radarovému DPZ základom a SAR aplikáciám. Veľkú časť učebného textu tvorí využitie dát získaných v prvom rade misiami ESA v oblastiach ako je mapovanie krajinnej pokrývky, geologické a banské mapovanie, lesníctvo, mapovanie vody, snehu a ľadu a využitie pri monitorovaní a mapovaní prírodných katastrof.

Text knihy je pripravený v kombinácii slovenského a anglického jazyka, s názvami kapitol, ich abstraktmi a názvami obrázkom v anglickom jazyku.

Všetky materiály vytvorené ako podklad k tomuto predmetu – vysokoškolská učebnica, prednášky a návody na cvičenia sú prístupné na web stránke https://eo-esa.fberg.tuke.sk zriadenej pre tieto potreby.

Veríme, že pripravený učebný text, ako aj ďalšie podklady, budú vhodným a prínosným
nástrojom pri štúdiu pre študentov a prípadne aj ďalších pracovníkov z praxe.

Gotland, Baltské more